Cotton Farming Peanut Grower Rice Farming CornSouth Soybean South  
spacer
topgraphic
HOME ARCHIVE ABOUT US CALENDAR LINKS SUBSCRIBE ADVERTISE CLASSIFIEDS COTTON GINNERS MARKETPLACE
In This Issue
Cotton – Charting New Waters
Increased Capacity Helps Texas Ginners
Cotton's Agenda: Don’t Miss Those Deadlines
Greenhouse Gas Debate Continues
Don’t Mess With West Texas...Varieties
Pigweed Hits North Alabama
Air Quality Rules Help Farmers
Ginning In The West Continues To Change
Calif. Ag Summit Focuses On Key Industry Issues
What Customers Want: Today’s Consumer Won’t Accept Poor Quality
Cotton Board: Enemy Becomes Friend
Missouri’s Parker Elected Chairman Of NCC For 2011
Editor's Note: Want Some Advice? Talk To A Farmer
Industry Comments
Web Poll: ‘Combo’ Approach For Weed Control
Specialists Speaking
Cotton Ginners Marketplace: Don’t Wait Too Long To Schedule Gin Repairs
Industry News
Cotton Consultants Corner: ‘Don’t Wait Too Late’
My Turn: A Fond Farewell
TCGA SECTION
TCGA Schedule of Events
President's Report
TCGA’s ‘Ginner of the Year’
Scholarship Awards Announced
Trust Continues Profitable Trend In 2010
Incoming TCGA President
Q&A with Jim Bradford
TCGA Exhibitors and Booth Numbers
CF / TCGA Alliance
Civic Center Map (PDF)
TCGA Staff
NFL Referee To Address PCG Annual Meeting
TCGA’s New Home: Overton Hotel
TCGA Officers/Directors
What To Do In Lubbock
Georgian To Lead National Cotton Ginners
ARCHIVES

TCGA Officers/ Directors

  print email
  Special Section: TCGA
 

TCGA Schedule of Events
President's Report
TCGA’s ‘Ginner of the Year’
Scholarship Awards Announced
Trust Continues Profitable Trend In 2010
Incoming TCGA President
Q&A with Jim Bradford
TCGA Exhibitors and Booth Numbers
CF / TCGA Alliance
Civic Center Map (PDF)
TCGA Staff
NFL Referee To Address PCG Annual Meeting
TCGA’s New Home: Overton Hotel
TCGA Officers/ Directors
What To Do In Lubbock
Georgian To Lead National Cotton Ginners

2010-11 Executive Committee
Jerry Multer - President, Wall
Barry Street - Vice President, Kress
Dan Jackson - Secretary, Meadow
Keith Mixon - Immediate Past President,
White Deer
Mike Polk - Region 1, Corpus Christi
Danny Moses - Region 2, Wharton
Chris Mathis - Region 3, Wall
Ray Ritchey - Region 4, Colorado City
Ken Ross - Region 5, Meadow
Prentice Fred - Region 6, Levelland
Curtis Griffith - Region 7, Morton


2010-11 Board of Directors
District 1
Sally Ross, Mercedes
Garry White, Raymondville
Gerald Miligan, Lyford - Alternate

District 2
Cliett Lowman, Kingsville
Mike Polk, Corpus Christi
John Steelhammer, Mathis
Mike Thompson, Bishop
Mike Yeary, Batesville
Jeff McKamey, Gregory - Alternate

District 3
Teddy Kallus, Port Lavaca
Danny Moses, Wharton
Jimmy Roppolo, El Campo
John Engel, Palacios - Alternate

District 4
Ralph Bachmayer, Thrall
Doug Beckhusen, Buckholts
Joe Ferrara, Hearne - Alternate

District 5
Kenneth Southard, Jr., Avalon
Gerry Kasberg, Birome - Alternate

District 6
Larry Black, Roscoe
Rex Ford, Stamford
Doyle Lange, Norton
Chris Mathis, Wall
Betty McDougal, Anson
Ron Niehues, Miles

District 7
Terry Lemon, Harrold
Kim Martindale, Wellington
Thomas Parker, Memphis
Earl Shields, Lelia Lake
Larry Tomlinson, Munday

District 8
Gail T. Fritter, Coyanosa
Brad Mikeska, Big Spring
Tom Montgomery, Lomax
Ray Ritchey, Colorado City
Glenn Throckmorton, Midkiff
Jeff Turner, St. Lawrence
Rick Timmins, Flower Grove - Alternate

District 9
Randy Reid, Loop
Ben H. Royston, Seminole
Earnest Spradlin, Seagraves
Kyle Gene Taubert, Seminole
Lee Billings, Seagraves - Alternate

District 10
Noel Morales, Lamesa
Glen Phipps, Welch
Chris Rhodes, Lamesa
Billy Shofner, Lamesa - Alternate

District 11
Ron Craft, Plains
Dan Jackson, Meadow
Kyle King, Brownfield
Ken Ross, Meadow
Darwin Robertson, Plains - Alternate

District 12
Charles Anderson, O’Donnell
Bob Ballard, Tahoka
Glenn Ivins, O’Donnell
David Wied, New Home
John S. Cazares, Grassland - Alternate

District 13
Clint Bray, Ropesville
Jimmy Crenshaw, Levelland
Prentice Fred, Levelland
Johnny Shepard, Shallowater
Paul Wilson, Levelland
Sammy Means, Ropesville - Alternate

District 14
Jerry Butman, Lubbock
Buzz Cooper, Slaton
Eugene Crumpler, Jr., Abernathy
Cary Eubanks, Slaton
Keith Grayson, Idalou
Carey McKinney, Lubbock

District 15
Curtis Griffith, Morton
Charles Heffington, Littlefield
James Shepard, Muleshoe
Gary Willingham, Morton - Alternate

District 16
Dennis Flowers, Sudan
Garrett Flowers, Spade
Guyle Roberson, Amherst
Mike West, Springlake

District 17
Earl Brown, Edmonson
Phillip Kidd, Edmonson
Steve Mason, Plainview
Brandon Pritchard, Plainview
Willis Taubert, Cotton Center
Clarence Riley, Plainview - Alternate

District 18
David Foster, Lockney
Scott Hilburn, Floydada
Philip Manske, Lorenzo
Steve Newton, Ralls
Bill Shields, Lorenzo
John Woelfel, Floydada
Tom Byars, Lockney - Alternate

District 19
Billy Borchardt, Hereford
Jerrell Key, Spearman
Craig Rohrbach, Farwell
Jaime Subealdea, Tulia
David Varner, Hereford
Buddy Vineyard, Kress

TCGA Staff
Tony D. Williams - Executive Vice President
J. Kelley Green - Director, Technical Services
Aaron D. Nelsen - Special Projects/Comm. Mgr.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
email
Tell a friend:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


ad2

 

end