Home
Archive
Staff
Cotton Links
Subscribe




- TCGA -

TCGA Officers/Directors

 

2008-09 Executive Committee

David Wyatt - President, Woodsboro
Keith Mixon - Vice President, White Deer
Jerry Multer - Secretary, Wall
Jim Bradford - Past President, Dimmitt
Mike Polk - Region 1, Corpus Christi
Danny Moses - Region 2, Wharton
Chris Mathis - Region 3, Wall
Ray Ritchey - Region 4, Colorado City
Ken Ross - Region 5, Meadow
Prentice Fred - Region 6, Levelland
Curtis Griffith - Region 7, Morton

 

2008-09 Board of Directors

District 1
Sally Ross, Mercedes
Garry White, Raymondville
Bonnie Cherrington, Los Fresnos – Alternate

District 2
Cliett Lowman, Kingsville
Kenneth McKamey, Gregory
Mike Polk, Corpus Christi
John Steelhammer, Mathis
Mike Thompson, Bishop
Mike Yeary, Batesville
Jodi Janssen, Taft – Alternate

District 3
Teddy Kallus, Port Lavaca
Danny Moses, Wharton
Jerry Reynolds, Beasley
Jimmy Roppolo, El Campo
Bill Hilburn, Palacios – Alternate

District 4
Ralph Bachmayer, Thrall
Doug Beckhusen, Buckholts
Joe Ferrara, Hearne – Alternate

District 5
Kenneth Southard, Jr., Avalon
Gerry Kasberg, Birome – Alternate

District 6
Chris Mathis, Wall
Betty McDougal, Anson
Brandon Mikeska, Eola
Jerry Multer, Wall
Larry Black, Roscoe – Alternate

District 7
Terry Lemon, Harrold
Kim Martindale, Wellington
Thomas Parker, Memphis
Earl Shields, Lelia Lake
Larry Tomlinson, Munday
Johnny Poe, Childress – Alternate

District 8
Jim Edmonds, Snyder
Gail T. Fritter, Coyanosa
Brad Mikeska, Big Spring
Tom Montgomery, Big Spring
Ray Ritchey, Colorado City
Wendell Walker, Big Spring
Glenn Throckmorton, Midkiff – Alternate

District 9
Myles Ramsey, Loop
Randy Reid, Loop
Ben H. Royston, Seminole
Earnest Spradlin, Seagraves
Kyle Gene Taubert, Seminole

District 10
Noel Morales, Lamesa
Glen Phipps, Welch
Tony Calhoun, Lamesa – Alternate

District 11
Chris Chambliss, Plains
Ron Craft, Plains
Dan Jackson, Meadow
Kyle King, Brownfield
Ken Ross, Meadow
Marc Traweek, Tokio

District 12
Charles Anderson, O’Donnell
Jeff Schrader, O’Donnell
David Wied, New Home
Bob Ballard, Tahoka – Alternate

District 13
Jimmy Crenshaw, Levelland
Prentice Fred, Levelland
Johnny Shepard, Shallowater
Daniel Taylor, Ropesville
Paul Wilson, Levelland
Sammy Means, Ropesville – Alternate

District 14
Buzz Cooper, Slaton
Cary Eubanks, Slaton
Keith Grayson, Idalou
Carey McKinney, Lubbock

District 15
Curtis Griffith, Morton
Charles Heffington, Littlefield
James Shepard, Muleshoe
Gary Willingham, Morton – Alternate

District 16
Dennis Flowers, Sudan
Mike West, Springlake
Richard Eddings, Littlefield – Alternate

District 17
Earl Brown, Edmonson
Phillip Kidd, Edmonson
Steve Mason, Plainview
Brandon Pritchard, Plainview
Willis Taubert, Cotton Center
Clarence Riley, Plainview – Alternate

District 18
Scott Hilburn, Floydada
Philip Manske, Lorenzo
Steve Newton, Ralls
Bill Shields, Lorenzo
John Woelfel, Floydada
David Foster, Lockney – Alternate

District 19
Billy Borchardt, Hereford
Barry Street, Kress
Jaime Subealdea, Tulia
David Varner, Hereford
Buddy Vineyard, Kress
Robert Boozer, Muleshoe - Alternate

TCGA Staff
Tony D. Williams - Executive Vice President
J. Kelley Green - Director, Technical Services
Aaron Nelsen - Special Projects/Comm. Mgr.




Return To Top